Debatt i Katolskt Magasin nr 9

Med anledning av ovanstående debattinlägg av Maria Kvezevic i Katolskt Magasin Nr 9 skickar jag 14 nov in nedanstående debattreplik till Katolskt Magasins chefredaktör Helena D’Arcy.

Debattreplik

Utifrån Marija Knezevic debattinlägg – i senaste KM nr 9 – om HBTQI seminarium i katolska lokaler, vill jag framhålla att yttrandefrihet är viktigt men saklighet är lika viktigt – något som tyvärr lyser med sin frånvaro i hennes debattinlägg.

Synd att Maria Kvezevic missade Bildas egen presentation av seminariet medprofessor Jesper Svartvik där det tydligt framkommer att han också är präst i svenska kyrkan och att seminariet handlar om ”hur referenser till Bibeln har legitimerat förtryck av samkönad kärlek i historia och nutid.” 2006 utkom Jesper Svartvik med boken ”Bibeltolkningens bakgator – Synen påjudar, slavar och homosexuella i historia och nutid”. Som professor i religionsteologi har Jesper Svartvik stor kunskap i såväl bibelns grundspråk som dess psyko-sociala kontext – dvs förutsättning för att överhuvudtaget kunna bedöma såväl översättning som bibeltolkning. Jesper Svartvik är därför en viktig auktoritet när han pekar på hur okunniga bibeltolkningar i synen på homosexualitet och samkönade relationer fått förödande konsekvenser ”i historia och nutid.”

Med tanke på att den universella katolska kyrkan består av ca 1,39 miljarder katoliker är det lite magstarkt av Marija Knezevic att som katolik i ett litet katolskt Stift i högt och uppfostrande tonläge göra anspråk på att föra talan i synen på HBTQI frågor för den universella katolska kyrkan. Det är ju ingen hemlighet att i dessa fråga råder olika värderingar såväl inom den katolska världskyrkan som inom övriga kristna kyrkor och samfund.I USA har exempelvis jesuiten James Martin gjort sig välkänd som en stark förespråkare för HBTQI personers rättigheter. I Tyskland har jesuiten Klaus Mertes (som 2010 slog larm om katolska prästers övergrepp på minderåriga) uttryckt att ”katolska kyrkan måste ändra sitt mindset i synen på homosexualitet.” I Tyskland förespråkar också tyska biskopskonferensens ordf Georg Bätzing välsignelse av samkönade par. Nyligen har biskop Francesco Savino (vice ordf i italienska biskopskonferensen) i en känd intervju uttalat sig positivt i synen på samkönade relationer. Biskop Savino – med stöd av påve Leo- var också en viktig aktör nyligen i HBTQI pilgrimers deltagande i Jubelåret i Vatikanen.

Stockholms katolska Stift och svenska katolska media filtrerar systematiskt bort reformvänligt katolskt nyhetsmaterial kring händelser och debatter i olika kontroversiella frågor i den världsvida katolska kyrkan. Syftet med denna strategi är just att så länge som det går upprätthålla föreställningen inom den lilla katolska minoriteten här i landet om existensen av en allenarådande katolsk världsvid konsensus i samtidens kontroversiella frågor. Marija Knezevic visar sig i sin artikel vara ett lyckat resultat av denna Stiftets strategi.

Irène Nordgren


2 veckor efter att jag har skickat in min text undrar jag om Helena D’Arcy tänker publicera min debattreplik. Jag och Helena D’Arcy har därför 28 nov 2025 följande SMS kontakt :

Hej Helena  Undrar bara om min debattreplik kom med i nästa KM ?  Mvh  Irene

Hej Irene! Som det ser ut nu blir det en replik av Pehr Thorell i stället. Vänliga hälsningar, Helena

Ok Helena Det är du som bestämmer. Förstår att mitt namn helst inte ska förekomma i KM. Mvh Irene

Det har absolut inget med ditt namn att göra Irene! Vänliga hälsningar, Helena

Hej Helena Förväntade mig inte ett erkännande. Det är Ok för mig om det känns bättre för dig att förneka. Mvh Irene

Men snälla Irene, det handlar inte om att förneka. Pehr skrev en replik, som går ut på exakt samma sak som din, fast den var aningen bättre i textkvalitén, och därför valde vi den. Trevlig första adventshelg önskar, Helena

Trevlig första adventshelg Helena önskar Irene

—————————————————

// Irène

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *