Kanske skulle vår nye kardinal be rabbinen Ute Steyer om en utläggning från Talmud ?

Judiska församlingens kvinnliga rabbin Ute Steyer fortsätter i sin föregångares David Lazars fotspår och idag i Stora Synagogan under Regnbågsgudstjänsten berättade hon om Tikkun Olam att Laga Världen. Att det hänt mycket inom området som har med sexualitet att göra och att i Talmud finns rötterna till dagens förändrade inställning till HBTQ. I Talmud beskrivs människan som att finnas i ett spektrum man / kvinna. ”Pride manifesterar hur långt vi kommit men också hur mycket vi har kvar.”

Jonas Gardell var inbjuden som gästtalare och berättade om att göra det omöjliga möjligt. ”För 30 år sedan trodde jag och Mark att det som vi idag har uppnått var omöjligt att uppnå. Att gifta sig och få barn. Vi sträckte ut oss mot det omöjliga och gjorde det möjligt.”

”Tro på Gud och sjunga det omöjligas lov”

// Irène

PS För 5 år sedan skrev jag om Judiska Församlingens banbrytande rabbin

”Rabbinen David Lazar – är det han som i Sverige för rabbinen Jesu talan om HBTQ folket?”

”Att lyssna när rabbinen och ”feminsten” i judiska församlingen i Stockholm David Lazar lägger ut texten om HBTQ folket ger mig en känsla av att det är så här rabbinen Jesus nog skulle ha talat om han kommit på besök till Stockholm 2000 år senare.”

http://www.katolskvision.se/blog/?p=5133

Kanske skulle vår nye kardinal be rabbinen Ute Steyer om en utläggning från Talmud ?

Apropå vad Jonas Gardell idag förkunnade

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

1 svar på Kanske skulle vår nye kardinal be rabbinen Ute Steyer om en utläggning från Talmud ?

  1. Pingback: Pride – delta eller inte, valet är fritt | Annelis blogg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *