-
Länkar
-
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
- Irene Nordgren om Hbtqi-frågan i olika kyrkor
- Charlotte Åkerlind om Vilka katolska predikanter – läs influencers – anser Stockholms katolska Stift ska stödjas och vilka ska motarbetas?
- Irene Nordgren om Biskop Anders Arborelius ”Får jag frågan att bli påve säger jag ja”
- Irene Nordgren om Svar från biskop Anders
- Gunnar Eriksson om Svar från biskop Anders
Bloggrulle
Meta
Dagsarkiv: december 1, 2011
Gäller latae sententiae för f Jerry Zawada ? Hur lång är i så fall inkubationstiden ?
Franciscan Fr. Jerry Zawada, right, leads a Nov. 19 liturgy with Janice Sevre-Duszynska National Catholic Reporter 30 nov Franciskanprästen f Jerry Zawada deltog 19 nov i mässa som firats av giltigt vigda prästen Janice Sevre-Duszynska. Zawadas överordnade f John Puodziunas … Fortsätt läsa
Publicerat i Uncategorized
3 kommentarer
3 svar till ”Gäller latae sententiae för f Jerry Zawada ? Hur lång är i så fall inkubationstiden ?”
Det är klart att ’latae sententiae’ gäller även Zawada. Det är ju själva syftet med det kyrkorättsliga begreppet – att domen anses utförd i själva det att handlingen begås. Huruvida någon från Vatikanen lyckats uppmärksamma detta och skickat ett brev till f. Zawade är ju ett sekundärt skeende efter att f. Zawada genom sin handling dömt sig själv.
Och det är ju inte Vatikanens eventuella straff som är det viktigaste utan prästens underkännande av sig själv inför Gud som är det förfärliga. Även om man undflyr Vatikanens blickar skall man ju en dag stå inför domaren och svara för allt man haft för sig. Annars reduceras ju vår kyrka till en ganska ynklig sammanslutning av ögontjänare, och det är varken hedersamt eller helgat.
Vad gäller ”valid but illicit” skulle det vara intressant att läsa på om vilka krav kyrkorätten specificerar för att en präst skall kunna vigas. Jag vill hävda att dessa vigningar inte ens är ”valid”, inte av missunnsamhet, utan helt enkelt för att jag är ganska säker på att ”valid but illicit” kräver att sakramentet uppvisar alla yttre faktorer som krävs för ett giltigt sakrament men att det hela är olagligt genomfört.
Ett exempels skulle vara att fira nattvarden med pepparkakor (ogiltig materia) skulle inte vara ens ”valid” men om en exkommunicerad präst firar en mässa på ett ordinarie sätt med korrekt materia (bröd och vin) är det ”valid but illicit”.
Det är i detta perspektiv som det skulle vara intressant att höra kyrkolagtexten om vad som är giltig ”materia” för att vigas till präst, jag tror nämligen att det krävs en man för att vigningen skall bli ”valid” och det är därför som kvinnornas vigningar är ”invalid” medan Lefebvres vigningar är ”valid but illicit”, eftersom dessa gjordes helt formenligt men olagligt.
Ser fram emot konstruktiva svar – en öppen och respektfull debatt kan väl aldrig vara dåligt? Kommentarsfälten här blir ofta hårda och raljanta (har själv varit med om detta flera gånger) och om det är vad som är att vänta för mig som svar får ni gärna hellre radera denna post helt.
Frid och allt gott!
Thomas A
”domen anses utförd i själva det att handlingen begås”
Domen får inte laga kraft förrän den dömde avsagt sig valmöjligheten till avbön enligt praxis utifrån Roy Bourgeois vittnesmål.
Och det tog 60 dagar tills Vatikanen erbjöd denna valmöjlighet i Bourgeois fall.
”Och det är ju inte Vatikanens eventuella straff som är det viktigaste utan prästens underkännande av sig själv inför Gud som är det förfärliga”
Om du anser att ”prästen underkänt sig själv inför Gud ” innebär ju inte att prästen själv gör så.
Prästen anser ju själv TVÄRTOM.
”I think what [Roy] did was courageous and admire him to this day,” Zawada said.
”Även om man undflyr Vatikanens blickar skall man ju en dag stå inför domaren och svara för allt man haft för sig.”
Exakt och då kan Zawada stå inför domaren och vara stolt över sig själv att han följt sitt samvete TROTS det höga pris han var beredd att betala.
”jag tror nämligen att det krävs en man för att vigningen skall bli ”valid” och det är därför som kvinnornas vigningar är ”invalid” medan Lefebvres vigningar är ”valid but illicit”, eftersom dessa gjordes helt formenligt men olagligt.”
Thomas A jag tänker inte försöka ta ifrån dig den tro du har. Din TRO är din liksom Roy Bourgeois och Zawadas TRO är deras.
Frid och allt gott du med !
// Irène
PS Kanske du också kan ha glädje av att läsa det jag skriver i bloggen Vem bestämmer kyrkans lära?
Thomas A
Förstår att du grunnar på motargument. Så jag räknar inte med att höra av dig mer.
Shalom
// Irène